Zasady działania komory normobarycznej

Zasady działania komory normobarycznej

Komory normobaryczne pomogły już wielu osobom na całym świecie. Czym są te urządzenia, w jaki sposób działają i czy pacjenci są bezpieczni podczas normobarii? Wyjaśniamy w artykule. 

Jak działają komory normobaryczne i po co się je stosuje?

Komory normobaryczne to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do tlenoterapii. Podczas terapii w kapsule ciśnienie jest podwyższone: w sprzedawanych przez nas komorach normobarycznych OXYstar wynosi ono do 1.45 ata. Wewnątrz takiego urządzenia powietrze jest bogate w tlen, co ma kluczowe znaczenie dla procesów metabolicznych organizmu.

Co istotne, powietrze w takiej komorze jest bogate nie tylko w tlen, ale też w dwutlenek węgla i wodór. Ilość tlenu w kapsule wynosi ok. 35-40% (przy 21 procent panujących w warunkach naturalnych), dwutlenku węgla ok. 2-3%, zaś wodoru ok. 0,5%. Oferowane przez naszą firmę komory normobaryczne to tak naprawdę komory hybrydowe, które łączą technologię normobaryczną i hiperbaryczną. Dotleniane organizmu pozwala na leczenie wielu schorzeń układu oddechowego, nerwowego czy szybkie gojenie się ran. Wspomaga też procesy wydolnościowe osób uprawiających sport. 

Czy w komorach normobarycznych jest bezpiecznie?

Bezpieczeństwo stosowania tego sprzętu jest jednym z kluczowych aspektów tej metody terapii. Nasze komory normobaryczne są nieinwazyjne, jednak warunkiem całkowitego bezpieczeństwa jest przestrzeganie pewnych zasad i procedur. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem terapii w komorze normobarycznej, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który oceni stan zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania. Osobom z niektórymi przypadłościami nie zaleca się bowiem stosowania normobarii. 

Co istotne, tlenoterapia w kapsułach normobarycznych jest komfortowa dla użytkownika. Pacjent może przebywać w nich dłużej niż w komorach hiperbarycznych i nie musi zakładać maski. W trakcie zabiegu może czytać czy nawet korzystać z urządzeń elektronicznych.