Różnice pomiędzy terapią hiperbaryczną a normobaryczną

Różnice pomiędzy terapią hiperbaryczną a normobaryczną

Komory normobaryczne i hiperbaryczne cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Coraz więcej osób przekonuje się do tych innowacyjnych metod tlenoterapii. Zarówno normobaria, jak i hiperbaria to zabiegi nieinwazyjne i prozdrowotne. Mimo że oba rozwiązania bazują na podwyższonym ciśnieniu i zwiększonej ilości tlenu, różnią się od siebie pod kilkoma względami. Do głównych różnic należą m.in. warunki przebiegu zabiegu — w komorze hiperbarycznej obserwuje się podwyższone ciśnienie i zwiększone stężenie tlenu, a w kapsule normobarycznej dodatkowo podwyższone stężenia dwutlenku węgla oraz wodoru. Duże znaczenie ma również bezpieczeństwo tych procedur: podczas gdy normobaria jest całkowicie bezpieczna, hiperbaria u niektórych pacjentów przy zbyt długim przebywaniu w komorze może powodować kilka skutków ubocznych, takich jak bóle głowy spowodowane wysokim ciśnieniem. Dużą zaletą normobarii jest możliwość przebywania w jej warunkach praktycznie bez przerwy, przy czym zabieg hiperbarii powinien trwać, w zależności od ciśnienia, maksymalnie do 2 godzin i być wykonany w odstępie co najmniej dobowym od poprzedniego. Biorąc pod uwagę komfort terapii, komora normobaryczna i hiperbaryczna ma formę kapsuły ciśnieniowej, do której pacjenci wchodzą, mogą wygodnie się rozsiąść i skupić jedynie na oddechu oraz wypoczynku.

Działanie komory normobarycznej

Badania przeprowadzone na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wykazały, że normobaria usprawnia funkcje kognitywne, poprawia tolerancję wysiłku, redukuje stres oksydacyjny i ulepsza jakość snu. Ponadto dowiedziono również, że ma wpływ na znaczne zwiększenie liczby komórek macierzystych, co jest istotne w procesie gojenia się ran pozabiegowych i uszkodzonych tkanek. Normobaryczna komora wykorzystuje ciśnienie o wysokości 1500 hPa oraz cechuje się unikalnymi właściwościami powietrza: 35-40% tlenu, 1,5-3% dwutlenku węgla i 0,3-0,5% wodoru. Ta unikalna mieszanka oddechowa sprawia, że w naturalny sposób poprawia się samopoczucie i funkcjonowanie organizmu wdychających ją osób. Celem normobarii jest zwiększenie utlenowania krwi i dostarczenie tlenu do komórek, a poprzez działanie wodoru neutralizowanie wolnych rodników i redukowanie stanów zapalnych. Następuje poprawa wydajności organizmu, znikają problemy ze snem i pamięcią i łatwiej się oddycha w szczególności alergikom i astmatykom. Co więcej, dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny szybciej regeneruje się nabłonek, a skóra i włosy nabierają blasku i młodzieńczego wyglądu. Zwiększone ciśnienie sprawia, że tlen bez problemu może dotrzeć do wszystkich komórek i tkanek, dlatego odczuwa się przypływ energii i poprawę krążenia.

Komora normobaryczna czy hiperbaryczna?

Zarówno normobaria, jak i hiperbaria to dobry sposób na dotlenienie i poprawę stanu zdrowia organizmu, jednak wygodniejsza jest komora normobaryczna z uwagi na brak konieczności zakładania maski tlenowej na twarz i możliwość przebywania w niej non-stop. Potwierdza to doktor Jan Pokrywa — jako pierwszy na świecie skonstruował dom normobaryczny, w którym od kilku lat mieszka w Szalejowie Górnym. Tlenoterapia normobaryczna uchodzi za udoskonaloną wersję terapii hiperbarycznej. Stosowany w niej wodór wykazuje właściwości antyutleniające i wspiera naturalne mechanizmy odpornościowe człowieka. Systematyczne wizyty w serii co najmniej 5 zabiegów pozwolą na poprawę różnorodnych dolegliwości zdrowotnych, relaks, poprawę samopoczucia i przedłużenie życia. To sposób na podwyższenie energii życiowej również dla osób zdrowych oraz naturalna metoda na poprawę wydolności dla sportowców. Koszt komory normobarycznej zależy w dużej mierze od wybranego modelu — pojedynczego lub wieloosobowego, jak i wielkości oraz producenta. Inwestycję w komorę poleca się prywatnym placówkom medycznym, salonom SPA, hotelom, klubom sportowym i domom opieki, jak i klientom indywidualnym dla użytku własnego. Dostępne są również komory hybrydowe, hiperbaryczno-normobaryczne, które dzięki nowoczesnej technologii umożliwiają samodzielne sterowanie ze środka, bez dodatkowej pomocy. Urządzenie wyróżnia również opcja automatycznej dezynfekcji komory oraz obecność – co niespotykane na skalę globalną – generatora wodoru gazowego.