Jakie korzyści dla zdrowia zapewnia komora normobaryczna?

Jakie korzyści dla zdrowia zapewnia komora normobaryczna?

Tlenoterapia to metoda leczenia tlenem mająca korzystny wpływ na organizm. Jest przydatna zwłaszcza w stanach chorobowych spowodowanych niedotlenieniem tkanek. Wskazaniem do tlenoterapii jest m.in. astma, duszności, zaburzenia snu, choroby przewlekłe płuc, regularne obciążenie mięśni i stawów, obniżona wydolność fizyczna, zakwaszony organizm czy osłabiona odporność. Pomaga również w szybszym powrocie do zdrowia po kontuzji lub zabiegu. Istnieją również inne sposoby na prozdrowotne wykorzystanie tlenu. Jednym z nich jest normobaria, czyli nowatorski rodzaj tlenoterapii umożliwiający oczyszczenie i dotlenienie organizmu osób w każdym wieku. W pogodne dni można zauważyć u siebie lepsze samopoczucie i więcej energii dzięki zwiększonemu ciśnieniu atmosferycznemu. Komora normobaryczna nie tylko utrzymuje ciśnienie ok. 1500 hPa sprzyjające zdrowiu i sprawnemu funkcjonowaniu człowieka, ale też cechuje się zmienionym składem powietrza: nawet 40% zawartością tlenu, 2% dwutlenku węgla i 0,5% wodoru. Takie warunki pozwalają na odpowiednie dotlenienie wszystkich komórek ciała i zwiększenie ilości komórek macierzystych. Regularne wizyty na terapii normobarycznej mogą zapewnić szybszą regenerację uszkodzonych lub chorobowo zmienionych tkanek, przyspieszenie gojenia się ran czy znacząco poprawić krążenie krwi. Sesje w warunkach podwyższonego ciśnienia pozwalają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego w komórkach, dzięki czemu ogranicza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy zaburzeń wzroku. Do innych zalet korzystania z komory należy spowolnienie procesu starzenia się organizmu, zwiększenie wydolności fizycznej i psychicznej, wspomaganie szybszego powrotu do zdrowia po zabiegach czy ułatwienie organizmowi walki z zakażeniami.

Przy jakich chorobach sprawdzi się komora normobaryczna?

Komorę normobaryczną określa się mianem komory życia. Została opatentowana przez polskiego doktora Jana Pokrywkę. Jest nieinwazyjnym sposobem wspomagania leczenia chorób i urazów. Niewątpliwą zaletą komory normobarycznej są szerokie możliwości zastosowania: jej wykorzystanie jest zalecane w schorzeniach dermatologicznych, metabolicznych, kardiologicznych, neurologicznych czy onkologicznych. Jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i astmatyków, bo ułatwia oddychanie. Ogromną korzyścią ze stosowania normoterapii jest jej wpływ na pobudzenie organizmu do usuwania toksyn nagromadzonych przez przebywanie w zanieczyszczonym pyłami i smogiem środowisku. Pomaga w walce z sennością, ospałością i bólami głowy poprzez właściwe dotlenienie organizmu. Dużym problemem dla zdrowia i samopoczucia są również szkodliwe wolne rodniki, które są usuwane w tlenoterapii normobarycznej dzięki antyoksydacyjnemu działaniu wodoru. Poleca się ją również pacjentom po inwazyjnych zabiegach z uwagi na fakt, że przyspiesza leczenie ran pooperacyjnych i infekcji, zmniejsza obrzęki i usuwa stany zapalne. Może być ratunkiem także dla osób cierpiących na przewlekle, lekooporne migreny — terapie normobaryczne pozwalają zmniejszyć bóle głowy oraz bóle reumatyczne. Warto też wspomnieć o chorobach nowotworowych, w przypadku których normobaria również wykazuje wiele korzyści — łagodzi efekty chemio- i radioterapii oraz ułatwia oczyszczenie z substancji rakotwórczych. Kapsuła normobaryczna przyniesie również ulgę osobom z depresją bądź nerwicą, pomagając w uspokojeniu i wyciszeniu organizmu. Polecana jest też osobom zdrowym — korzyści z terapii obejmują wsparcie produkcji kolagenu, co skutkuje poprawą wyglądu włosów, skóry i paznokci. Pojedyncza sesja trwa ok. 2 godzin, ale w komorze można przebywać non-stop, a nawet w niej spać. Do przeciwwskazań należy m.in. klaustrofobia, zapalenie ucha lub zatok czy infekcja górnych dróg oddechowych. To głównie okoliczności niepozwalające na wyrównanie ciśnienia w uszach.

Czym charakteryzuje się komora hiperbaryczna?

Początki terapii hiperbarycznej są związane z osobą brytyjskiego lekarza Henshawa, który w 1662 roku skonstruował prototyp komory uzdrowiskowej „Domicilium”. Hiperbaryczna terapia tlenowa to metoda opierająca się na leczeniu z wykorzystaniem tlenu poprzez zwiększenie jego stężenia w powietrzu wdechowym. Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, które używa się do przeprowadzenia nieinwazyjnego zabiegu tlenoterapii pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób we krwi rozpuszcza się dużo tlenu, więcej niż podczas głębokiego oddychania czy wspinaczki po górskich szczytach. Powszechnie stosowane ciśnienie w komorze jest do 2 razy większe od wartości ciśnienia atmosferycznego, dzięki czemu niweluje fizjologiczne bariery w przenikaniu tlenu do komórek. Obecnie w terapii hiperbarycznej stosuje się kilka rodzajów komór: komora jednomiejscowa dla jednej osoby, która znajduje się w pozycji leżącej lub stojącej bez użycia maski tlenowej oraz komora hiperbaryczna wieloosobowa, gdzie jest możliwe wykonanie zabiegu kilku osobom jednocześnie, a tlen jest wdychany przez maski. Zabieg pozwala na oddychanie czystym tlenem o nawet 9,5 razy większym stężeniu niż to w normalnym środowisku, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.