Fakty i mity na temat hiperbarii tlenowej

Fakty i mity na temat hiperbarii tlenowej

Hiperbaria tlenowa to metoda leczenia, która może wzbudzać wiele kontrowersji i pytań. Czy jest bezpieczna? Czy ma skutki uboczne? W jakich przypadkach jest stosowana? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące tej terapii, obalając mity i potwierdzając fakty.

Terapia tlenowa jest bezpieczna i nieinwazyjna - prawda

Hiperbaria tlenowa jest uważana za bezpieczną i nieinwazyjną metodę leczenia. Polega na wdychaniu czystego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem w specjalnie do tego celu przeznaczonej komorze hiperbarycznej. Dzięki temu tlen szybciej i w większych ilościach dociera do wszystkich komórek organizmu (m.in. tam, gdzie w normalnych warunkach dostęp tlenu jest utrudniony, np. chrząstki, stawy, gałki oczne), co przyczynia się do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, nerwowych i przyspieszenia procesów regeneracji. Warto zaznaczyć, że tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczna gdy nie zachodzą u pacjenta przeciwwskazania do zastosowania tej terapii oraz tylko wtedy, kiedy przeprowadzana jest przez przeszkolony personel lub osoba stosująca ją na samym sobie została przeszkolona przez specjalistę w zakresie hiperbarii, lub normobarii.

Terapia tlenowa wywołuje skutki uboczne - mit

Chociaż hiperbaria tlenowa jest uważana za bezpieczną metodę leczenia, istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania, takich jak niektóre choroby płuc czy serca. Jednak jeśli terapia jest odpowiednio dobrana do pacjenta i przeprowadzana przez wykwalifikowany personel, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy takie jak zawroty głowy czy uczucie zmęczenia, które zwykle ustępują po zakończeniu sesji.

Tlenoterapia stosowana jest wyłącznie w leczeniu chorób układu oddechowego - mit

Mimo że hiperbaria tlenowa jest często kojarzona z leczeniem chorób układu oddechowego, takich jak astma jej zastosowanie jest znacznie szersze. Terapia ta może być stosowana również w leczeniu oparzeń, ran trudno gojących się, zatrucia tlenkiem węgla czy w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych. Ponadto coraz częściej wykorzystuje się ją jako terapię wspomagającą w oczyszczaniu organizmu z toksyn i metali ciężkich, niwelowaniu stanów zapalnych (również tych ukrytych), w przypadku boreliozy, w obszarze neurologii i onkologii.

Tlenoterapia przyspiesza rekonwalescencję po wysiłku - prawda

Hiperbaria tlenowa jest coraz częściej stosowana w sporcie jako metoda wspomagająca regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Zwiększone stężenie tlenu we krwi przyspiesza procesy naprawcze w mięśniach, co skraca czas potrzebny na powrót do pełnej sprawności, jak również zwiększa wydolność organizmu. Ponadto, tlenoterapia hiperbaryczna jak i normobaryczna sprzyja produkcji i odkładaniu kolagenu w tkankach, zmniejsza stany zapalne, zwiększa ilość ATP w komórkach oraz skraca problem „zakwaszenia mięśni”, potocznie nazywanymi „zakwasami”. Wiele osób korzysta z tej terapii również po urazach czy operacjach, aby przyspieszyć gojenie się ran i zmniejszyć ryzyko powikłań.